Piece na pellet a program ?Czyste powietrze?
Pogarszający się stan powietrza sprawia, że rząd opracowuje oraz wdraża programy przywracające czystości atmosfery. Jednym z przedsięwzięć jest inicjatywa pod nazwą ?Czyste powietrze?. W jej warunkach uwzględniono wymagania wobec pieców na pellet.
Co warto wiedzieć o programie ?Czyste powietrze??
Głównym celem rządowego projektu jest poprawa jakości powietrza. Tylko ograniczenie emisji gazów cieplarnianych może zagwarantować jego polepszenie. Z tego powodu opracowano i wdrożono zasady metodycznego wymieniania tradycyjnych przestarzałych pieców na nowoczesne źródła energii. Ponadto program zachęca do modernizacji budynków, aby dzięki poprawie termoizolacji zmniejszyć zapotrzebowanie na wykorzystywanie materiałów opałowych, których spalanie wiąże się z emisją do atmosfery zanieczyszczeń.
Postulaty programu ?Czyste powietrze? skierowane są do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Adresatami programu są osoby zaangażowane w walkę o czyste powietrze. System dotacji stanowi dodatkową motywację do wymiany pieca na nowoczesny model. Tym samym grono beneficjentów się powiększa. Ważne jest, że w dofinansowaniu kotłów przewidziano kwoty nawet do 30 tysięcy złotych. Wysokość dopłaty uzależniona jest od dochodu, ale też od typu i jakości urządzenia do ogrzewania. Projekt wprowadzono w roku 2018, a jego zakończenie zaplanowano na 2029 rok.
Jaki piec na pellet spełnia wymogi programu?
Oferta dopłat w ramach programu ?Czyste powietrze stanowi? atrakcyjną zachętę do wymiany źródła ogrzewania. Jednak trzeba pamiętać, że w dokumencie precyzyjnie określono wymagania względem pieców. Oczywiste jest, że kotły na pellet 5 klasy muszą być zgodne w całości z normą PN EN 3030-5:2012 oraz unijną dyrektywą Eco design. Konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających, że kocioł spełnia wskazane normy. Założenia programu wymagają, aby kocioł na pellet posiadał automatyczny sposób podawania opału. W kotle nie powinny być zainstalowane ruszt awaryjny lub przedpalenisko.
Warto podkreślić, że w programie ?Czyste powietrze? zakup kotła na pellet premiowane jest wyższą kwotą dopłaty w porównaniu do urządzeń zasilanych gazem lub węglem. Premiowanie kotłów na pellet wiąże się z naturalnym pochodzeniem wspomnianego opału. Pellet jako paliwo uzyskiwanego z biomasy charakteryzuje się minimalną szkodliwością na środowisko. Powstały w wyniku jego spalania dwutlenek węgla przyswajają w całości rośliny. Pellet pozostawia niewiele popiołu, który świetnie nadaje się na nawóz jako surowiec pochodzenia organicznego.
Właściwości naturalnego opału sprawiają, że utrzymanie czystości wokół pieca jest również o wiele mniej absorbujące. Obsługa urządzenia nie sprawia trudności, gdyż zaprogramowane i zautomatyzowane działa zupełnie niezależnie. Piec samoczynnie się rozpala, automatycznie pobiera opał oraz uzyskuje zgodną z zaprogramowaniem temperaturę.
Jest urządzeniem nie tylko wygodnym w użytkowaniu, ale też niezwykle wydajnym. Podczas spalania wykorzystuje niemal w całości paliwo, a więc umożliwia obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Możliwość pozyskania go dzięki środkom z programu ?Czyste powietrze? powinna przyspieszyć decyzję o wymianie nieekonomicznego pieca. W marcu 2020 roku uproszczono procedurę składania wniosku o dopłaty. Również sam czas oczekiwania na akceptację wniosku skrócono do 30 dni. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość złożenia wniosku drogą elektroniczną. Zatem warto to zrobić w trosce o zdrowie, klimat oraz własne finanse.